كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْ ۖ وَعَسَىٰ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ ۖ وَعَسَىٰ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ

Kutibe aleykumul kitâlu ve huve kurhun lekum, ve asâ en tekrahû şey’en ve huve hayrun lekum, ve asâ en tuhıbbû şey’en ve huve şerrun lekum vallâhu ya’lemu ve entum lâ ta’lemûn(ta’lemûne).

Savaş, o sizin için kerih olsa da (hoşunuza gitmese de) üzerinize farz kılındı. Ve hoşlanmayacağınız bir şey olur ki, o sizin için bir hayırdır. Ve seveceğiniz bir şey olur ki, o sizin için bir şerdir. Ve (bütün bunları) Allah bilir, siz bilmezsiniz.

1.kutibe: yazıldı, farz kılındı
2.aleykum(u): sizin üzerinize
3.el kitâlu: savaş
4.ve huve: ve o
5.kurhun: kerih, hoşa gitmez
6.lekum: sizin için, size
7.ve asâ: ve umulur ki, olur ki
8.en tekrehû: kerih olması, hoşa gitmemesi
9.şey’en: bir şey
10.ve huve: ve o
11.hayrun: hayırdır, hayırlıdır
12.lekum: sizin için, size
13.ve asâ: ve umulur ki
14.en tuhıbbû: sevmeniz, hoşlanmanız
15.şeyen: bir şey
16.ve huve: ve o
17.şerrun: şerdir
18.lekum: sizin için, size
19.vallâhu: ve Allah
20.ya’lemu: bilir
21.ve entum: ve siz
22.lâ ta’lemûne: siz bilmezsiniz

AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm


Savaş, ölmek veya öldürmektir. Onun için kıtal ismini kullanmıştır Allahû Tealâ. Burada katletme müessesesi, insanı öldürmek vardır.

Âyet-i kerime, Allah’a ve insana göre ölçülerin ne kadar değişik değerlendirildiğini çok açık bir şeklide ifade etmektedir. Allah’a göre hayır, derecat kazandıran; şer ise kaybettiren bütün olaylardır. derecat kazandıran olaylar Kur’ân-ı Kerim’de genel anlamda hayır, sevap, hasenat olarak geçmektedir: Bunların karşıtları da şerr, günah ve seyyiattir.

Çaldığı mal için memnun olan hırsız her hırsızlık yaptığında derecat kaybeder. Malı çalınan kişi ise üzgündür. Çünkü ondan beklediği faydaya ulaşamamıştır. Böyle bir dizaynda malı çalınan kişi hayra üzülmektedir. Hırsız onun malını çaldığı için kaybettiği dereceler malı çalınana pozitif olarak kaydedilmiştir. Onu hayra ulaştırmıştır. olaylarda kişinin sevinmesi veya üzülmesi Allah’ı hiç alâkadar etmez. Sevinmeye göre olaylar hayır; üzülmeye göre şer olmaz. Vatanın tehlikeye düştüğü bir noktada savaşa katılan bir insan yara aldığında belki canı acır ama bu, onun için büyük bir hayırdır. Hele şehit olursa hayırların en büyüğüdür.

Eşyanın tabiatı gereği birçok insan ölümden korkar. Özellikle fizik vücutlar ölüme karşı hassastırlar ve kişinin fizik vücudu korkuyu yaşar.

Bütün güzellikler Allah’ın yolunda olmakla birlikte yürür, bütün çirkinlikler de şeytanın yolunda olmakla yürür. Allah’ın yolunda olan insanlar eninde sonunda sonsuz bir mutluluğa ulaşacaklardır. İradelerini de Allah’a teslim ettikleri noktada hem cennet saadetinin hem de dünya saadetinin tamamı onlarındır.